Croatian English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Vruće teme

Korak bliže Brazilu: Dudu i Mandžo zabili za nova tri boda, Vatreni razbili Wales

Nakon četiri kola kvalifikacija za SP Hrvatska ostaje na idealnom kursu za Brazil 2014 i s perspektivom da kraj ovog ciklusa dočeka ležernije nego ikada prije.

Nakon nekoliko zapodjenutih mini-ratova i brojnih facebook konzultacija Igor Štimac je pronašao formula dobrih rezultata, a po novom i recept za briljantne, koherentne i zaokružene predstave. Hrvatska je u Gradskom vrtu odigrala svoju najbolju utakmicu od Eura u Poljskoj, bez stresa je ubilježila 2-0 pojedu i ispraćena je na zimski odmor ovacijama 17 tisuća oduševljenih navijača koji su kao na rock-koncertu dozivali ljubimce na bis.

Možda ne totalni nogomet, ali svakako apsolutnu dominaciju I kontrolu demonstrirali su ?vatreni? u prvom poluvremenu sinoćnjeg dvoboja s Walesom. Do prednosti su stigli nakon što se velški kapetan Williams okliznuo na kori od banane i vratio kratku loptu svojem vrataru Priceu koji je onda poklon-bonom počastio Mandžukića. Tih 1-0, međutim, tek je stidljivo reflektiralo odraz viđenog na terenu. Zgodna prednost za Hrvatsku zapravo bi se bolje prevodila kao krajnje podnošljiv minus za podređeni Wales.

Baš kao što je i najavio, Igor Štimac se u Gradskom vrtu predstavio šampionskim gardom, s puno autoriteta su njegovi izabranici stisnuli suparika u obruč I posjedom lope lomili Velšane kao vjetar grančice. Izbornik je već poslovično izmiješao špil ( Lovren i Eduardo počeli umjesto najavljenih Ćorluke i Jelavića) što u globalu nije škodilo momčadi. Njezin je pozitivan bioritam animirao i publiku, koja je samo sporadično pozivala na obračun s HNS-om, a ostatak meča glasnom podrškom nosila reprezentaciju. Premda nije sastavljen od nogometnih pikzibnera, Wales se mogao pohvaliti samo jednim opasnim bijegom Garetha Balea koji je zaustavio Lovren prekršajem za žuti karton.

Prednost hrvatske reprezentacije bila bi puno opipljivija da udarac Rakitića na startu meča nije zaustavio gostujući blok, da Badeljevu bombu s distance nije ukrotio Price ili da Eduardo nije jednom za milimetar zakasnio na ubačenu loptu, a drugom zgodom prokockao šansu na rubu peterca.

U grandioznu priliku da zaključi utakmicu lansiran je Mandžukić u 57. minuti, otresao se pratnje stopera te sam istrčao pred Pricea, no velški je golman pročitao njegovu namjeru. Pokazalo se da je riječ tek o odgodi egzekucije jer je već nakon dvadesetak sekundi loptu u mrežu spakirao Eduardo kada je s ruba peterca dočekao odbijanac poslije Perišićeva udarca.

Do kraja meča napadi “vatrenih” u više su navrata prerastali u opsadu peterca, Eduardo je pogodio gredu, loptu su velški stoperi izbijali s gol-crte itd. Posljednju priliku za povratak u utakmicu Wales je propustio u 68. minuti kada je Kingov udarac s pet metara ukrotio Pletikosa.